wtorek, 17 października 2017

MSZA ŚWIĘTA PRZY KAPLICZCE-POMNIKU W 75 ROCZNICĘ EGZEKUCJI MIESZKAŃCÓW TCHÓRZEWA

       W niedzielę, 15.10.2017 r. przy pomniku-kapliczce w lesie odbyła się uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę egzekucji mieszkańców Tchórzewa, którą rozpoczął Pan Leszek Jacek Rogulski - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tchórzewie Kolonii następującymi słowami:

Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, zapomnij o mnie!
        Stajemy na jednym z wielu polskich miejsc uświęconych krwią rodaków. Tu oddajemy corocznie hołd tym mieszkańcom Tchórzewa, którzy 75 lat temu z rąk niemieckiego okupanta stracili swoje życie. 6 października 1942 r. akt barbarzyństwa, w odwecie za współdziałanie z ruchem oporu dosięgł 24 osoby. Oprawcy nie oszczędzili 17. dzieci z rodzin: Guzów i Pszkitów, w wieku od 8 miesięcy do 16 lat, w tym uczniów naszej szkoły. Nic nie może usprawiedliwić tego okrucieństwa. Ci, którzy dokonali tej straszliwej zbrodni już nie żyją. Trudno teraz domagać się wobec nich sprawiedliwości. Ta sprawiedliwość powinna dziś polegać przede wszystkim na naszej pamięci i modlitwie za pomordowanych. Z tej tragedii powinnyśmy wyciągnąć naukę - abyśmy zawsze jako chrześcijanie potrafili szanować godność drugiego człowieka, poszukiwali dróg pojednania, szacunku i cierpliwego rozwiązywania międzyludzkich problemów. Szczególną misję w tym zakresie mamy my, wychowawcy. O tym pamiętamy i czynimy wszystko, co w naszej mocy, aby kolejne pokolenie otaczało pamięcią ofiary, a samo nie doznało takiego bestialstwa.

         Dyrektor Szkoły, w imieniu organizatorów uroczystości: Wójta Gminy Borki – Pana Radosława Sałaty, radnego Rady Gminy Borki – Pana Mariana Witka, Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi Tchórzew Kolonia – Pana Kazimierza Michalskiego oraz w imieniu własnym serdecznie powitał:
  • Poczty sztandarowe z ZPO w Woli Osowińskiej, SP w Borkach i Gimnazjum w Borkach oraz OSP w Borkach i w Woli Osowińskiej,
  • Ks. Kazimierza Dudka – Proboszcza Parafii p.w. NMP Wspomożycielki Wiernych w Borkach,
  • Ks. Mariusza Czerwińskiego z Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Kocku,
  • Pana Szczepana Niebrzegowskiego – Radnego Powiatu Radzyńskiego,
  • Pana Grzegorza Kowalczyka – Radnego Powiatu Radzyńskiego,
  • Pana Andrzeja Chojnackiego – Przewodniczącego Rady Gminy Borki wraz z radnymi,
  • Pana Tadeusza Sławeckiego – Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie,
  • Panią Agnieszkę Zając – Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej,
  • Panią Ilonę Sikorską–Korgol – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej,
  • Panią Izabelę Smogorzewską, reprezentującą Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Borkach z/s w Woli Osowińskiej,
  • Sołtysów sołectw z terenu Gminy Borki,
  • Zespół Śpiewaczy z Tchórzewa,
  • Panią Barbarę Baderewicz – przedstawicielkę rodzin pomordowanych,
  • Pana Jerzego Baderewicza – przedstawiciela rodzin pomordowanych,
  • Pana Tadeusza Grubę – świadka tragicznych wydarzeń z 1942 r.,
  • Mieszkańców Gminy Borki,
  • Społeczność Szkoły Podstawowej w Tchórzewie Kolonii.
         W intencji pomordowanych członków rodzin Guzów i Pszkitów, odprawiona została Msza Święta przez: ks. Kazimierza Dudka – Proboszcza Parafii p.w. NMP Wspomożycielki Wiernych w Borkach oraz ks. Mariusza Czerwińskiego z Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Kocku. Psalm oraz czytania poprowadzili nauczyciele: pani Elżbieta Paskudzka, pani Magdalena Furtak oraz pani Jolanta Chojnacka, natomiast modlitwę wiernych: uczniowie kl. VII.
        Po odśpiewaniu hymnu, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Wójt Gminy Borki – Pan Radosław Sałata, Pan Szczepan Niebrzegowski – Radny Powiatu Radzyńskiego oraz Pan Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Poszczególne delegacje złożyły kwiaty, zapaliły znicze oraz oddały hold pomordowanym. 
        Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tchórzewie Kolonii pod kierunkiem pani Jolanty Chojnackiej oraz pani Elżbiety Paskudzkiej zaprezentowali program poetycko-muzyczny, do którego włączył się również Zespół Śpiewaczy z Tchórzewa Kolonii.
       Dyrektor Szkoły Pan Leszek Jacek Rogulski w imieniu organizatorów złożył wszystkim obecnym serdeczne podziękowania za poświęcony czas, za pamięć, modlitwę oraz zaprosił za rok i na gorący poczęstunek, zorganizowany w Wiejskim Domu Kultury w Tchórzewie Kolonii (obok szkoły).