Szkoła Podstawowa w Tchórzewie Kolonii
piątek, 26 czerwca 2026
czwartek, 25 czerwca 2026
PODSUMOWANIE REALIZACJI PROGRAMU „TRZYMAJ FORMĘ!”
W roku szkolnym 2025/2026 nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!”, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Szkolnym koordynatorem programu była p. Anna Badziak.
W ramach programu uczniowie klas IV–VIII brali udział w spotkaniach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Tematyka zajęć dotyczyła profilaktyki uzależnień oraz świadomego wyboru produktów spożywczych poprzez analizę informacji zawartych na etykietach. Działania prozdrowotne realizowano również podczas Dnia Wiosny, kiedy uczniowie przygotowywali zdrowe, wiosenne posiłki. Ważnym elementem programu był także rajd rowerowy do Kocka połączony z nocowaniem w szkole, podczas którego uczestnicy promowali aktywny wypoczynek oraz samodzielnie przygotowywali zdrową kolację.
Przez cały rok szkolny treści związane ze zdrowym stylem życia były realizowane podczas lekcji biologii, techniki, wychowania fizycznego oraz godzin wychowawczych. Uczniowie uczestniczyli również w licznych zawodach sportowych i innych formach aktywności ruchowej.
Realizacja programu przyczyniła się do zwiększenia świadomości uczniów w zakresie zdrowego odżywiania, profilaktyki zdrowotnej oraz znaczenia aktywności fizycznej dla prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia.
sobota, 20 czerwca 2026
ROWEREM PO ZDROWIE, HISTORIĘ I PRZYGODĘ!
W piątek 19 czerwca 2026 r. dwudziestoosobowa grupa uczniów klas IV–VI wzięła udział w rajdzie rowerowym do Kocka połączonym z nocowaniem w szkole. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Jolanta Chojnacka, Urszula Sałata-Makosz i Anna Badziak Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach realizowanego w naszej szkole programu „Trzymaj Formę!”, którego celem jest promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
Wyposażeni w kaski i kamizelki odblaskowe – jak na prawdziwego rowerzystę przystało – o godzinie 9:00 wyruszyliśmy w kierunku Kocka, pokonując trasę przez Lipniak i Górkę. Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie od nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Historii Kocka, gdzie uczestnicy mogli poznać dzieje miasta ukazane w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób. Następnie udaliśmy się na cmentarz wojenny oraz pod pomnik generała Franciszka Kleeberga, poznając historię walk stoczonych na tych terenach podczas kampanii wrześniowej.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na posiłek i chwilę odpoczynku na kockim rynku. Szczególną atrakcją okazała się fontanna, która w upalne południe zapewniła wiele radości i przyjemne ochłodzenie.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Parafialnego przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uczniowie dowiedzieli się, że na przestrzeni wieków mieszkańcy Kocka wyznawali trzy religie: katolicyzm, judaizm oraz kalwinizm. Była to cenna lekcja historii i tolerancji, pokazująca wielokulturowe dziedzictwo tego regionu.
Po krótkiej przerwie na lody odwiedziliśmy Pałac Jabłonowskich i otaczający go park, który zachwycił nas swoim urokiem i spokojem. Ostatnim punktem pobytu w Kocku były zakupy produktów potrzebnych do przygotowania zdrowej kolacji. Następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Tchórzewa Kolonii.
Po powrocie do szkoły uczniowie mieli czas na odpoczynek oraz przygotowanie miejsc do spania. Wieczór upłynął na wspólnych grach, zabawach integracyjnych, meczu na boisku oraz przygotowywaniu zdrowej kolacji z wcześniej zakupionych produktów. Nie zabrakło śmiechu, rozmów i radosnego spędzania czasu razem. Integracja trwała do późnych godzin nocnych, dlatego poranna pobudka okazała się dla wielu uczestników niemałym wyzwaniem. Po krótkim śnie i wspólnym sprzątaniu o godzinie 8.00 uczniowie – nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń i pięknych wspomnień – wrócili do swoich domów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wsparli organizację tego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Edyty Mitury, dzięki której mogliśmy poznać wiele ciekawych miejsc i historii związanych z Kockiem. Jej zaangażowanie, wiedza i poświęcony czas sprawiły, że wyjazd był dla uczniów jeszcze bardziej wartościowy i interesujący. To był czas pełne ruchu, nauki, dobrej zabawy i wspólnie spędzonego czasu. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia oraz wspomnienia pozostaną z uczestnikami na długo.
Anna Badziak
czwartek, 18 czerwca 2026
To nasz ostatni wspólny wyjazd...
18 czerwca 2026 roku uczniowie
klasy VIII pod opieką pani Jolanty Chojnackiej oraz pani Yulii
Ciękosz wzięli udział w wyjątkowym spływie kajakowym po malowniczej rzece
Wieprz. Był to nie tylko dzień pełen przygód i aktywności na świeżym powietrzu,
ale także nasz ostatni wspólny wyjazd przed zakończeniem ważnego etapu życia.
Rano
wyruszyliśmy spod szkoły do Serocka, gdzie przeszliśmy skrócone szkolenie
kajakowe przeprowadzone przez pana Tomasza Sidora - właściciela Szumiących Wierzb.
Wyposażeni w kapoki i otoczeni opieką wykwalifikowanych ratowników,
rozpoczęliśmy naszą wodną wyprawę. Pokonując sześciokilometrowy odcinek rzeki,
mogliśmy podziwiać niezwykłe krajobrazy oraz bogatą faunę i florę nadrzeczną.
Spokojny nurt Wieprza pozwalał zatrzymać się na chwilę i nacieszyć pięknem
otaczającej nas przyrody.
Po dotarciu do
przystani w Serocku spędziliśmy wspólnie czas przy ognisku. Nie zabrakło
rozmów, śmiechu, gier, rozgrywek siatkówki plażowej oraz relaksu na plaży.
Każdy znalazł coś dla siebie, a atmosfera była pełna radości i wzajemnej
życzliwości.
Na zakończenie
dnia miłośnicy survivalowych wyzwań skorzystali ze zbawiennego chłodu wody,
brodząc wzdłuż brzegu rzeki przy przystani. Był to doskonały sposób na ochłodę
po dniu pełnym emocji.
Choć
wracaliśmy zmęczeni, towarzyszyło nam poczucie, że przeżyliśmy coś wyjątkowego.
Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci – nie tylko ze względu na
piękne widoki i wspólne atrakcje, ale przede wszystkim dlatego, że był to nasz
ostatni wspólny wyjazd.
To był udany, niezapomniany i bardzo wzruszający finał naszej wspólnej szkolnej przygody.
wtorek, 16 czerwca 2026
CHARYTATYWNA LOTERIA FANTOWA DLA LILIANKI
Z ogromną radością informujemy, że podczas charytatywnej loterii fantowej zorganizowanej w Szkole Podstawowej w Tchórzewie Kolonii w dniach 15 - 16 czerwca, udało się zebrać
niedziela, 14 czerwca 2026
Paulina Żurawska – podwójna Mistrzyni Polski w Taekwon-Do ITF
TALENT, PASJA I ODWAGA - GRATULACJE DLA MARII DOMAŃSKIEJ
„Jedynym sposobem na wykonanie wielkiej pracy
jest kochać to, co się robi”
Steve Jobs
Z ogromną radością i dumą składamy serdeczne gratulacje Marii Domańskiej, uczennicy klasy VII naszej szkoły, która zaprezentowała swój talent podczas Giełdy Talentów zorganizowanej przez Szkołę Podstawową im. Żołnierzy Wyklętych w Krasewie.
sobota, 13 czerwca 2026
LOTERIA FANTOWA
W poniedziałek, 15 czerwca, w naszej szkole odbędzie się charytatywna
loteria fantowa, z której dochód zostanie przeznaczony na leczenie i
rehabilitację Lilianki Rutkowskiej.
Dzięki ofiarności wielu życzliwych osób, udało się przygotować mnóstwo
atrakcyjnych fantów, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w
akcji. Losy będzie można nabyć w cenie:
• 1 zł
• 5 zł
• 10 zł
Każdy zakupiony los to realne wsparcie dla Lilianki i jej rodziny.
Wierzymy, że wspólnie możemy pomóc i sprawić, że dzień loterii będzie
nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale także pięknym gestem solidarności
i pomocy.
Dziękujemy za okazane serce i wsparcie.
Anna Badziak
czwartek, 11 czerwca 2026
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „OBLICZE WARTOŚCI - PORTRET KANDYDATA NA PATRONA SZKOŁY"
- uświadamianie wartości reprezentowanych przez Patrona oraz ich znaczenia w życiu codziennym,
- inspirowanie uczniów do twórczej i indywidualnej interpretacji tematu,
- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych.
Oceny prac dokonała Komisja Konkursowa w składzie:
Przewodnicząca – Pani Beata Zwolińska
Członkowie – Pani Agnieszka Latoch, Pani Aneta Niewęgłowska, Pani Iwona Karwowska.
Wyniki konkursu:
Kategoria I – klasy I-IV
I miejsce – Magdalena Kocyła kl. IV
Kategoria II – klasy V-VIII
I miejsce – Alicja Niewęgłowska kl. VI
II miejsce – Emilia Mitura kl. VI
III miejsce – Patrycja Całuch kl. V
Dyplomy uczestnictwa otrzymują:
Nadia Bąbol kl. V
Anita Bącik kl. VII
niedziela, 7 czerwca 2026
EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ ZAKOŃCZONY SUKCESEM
czwartek, 4 czerwca 2026
Ogólnopolskie Konkursy „Wioski bez troski" organizowane przez KRUS
środa, 3 czerwca 2026
UDAŁO SIĘ! LEKCJI WPRAWDZIE NIE BYŁO, ALE NIKT SIĘ NIE NUDZIŁ!
Całe środowe (3 czerwca) przedpołudnie spędziliśmy na festynie szkolnym przygotowanym wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Dzięki zaangażowaniu wielu Rodziców, sporej grupy Nauczycieli oraz uczniowskiemu „wkładowi własnemu”, spędziliśmy te chwile w atmosferze zabawy, uśmiechu i radości wzmocnionej smakowitym co nieco.
Najpierw jednak spotkaliśmy się na wspólnym apelu, aby oficjalnie zainaugurować festyn i być świadkami wręczenia przez p. Jolantę Chojnacką w asyście jeszcze jednego polonisty nagród oraz dyplomów za udział w konkursie literackim na najlepszy list do kandydatki na patronkę szkoły. Po stosownych życzeniach i niezbędnych komunikatach pospieszyliśmy do licznych czekających na nas atrakcji.
Niewątpliwie jedną z większych była ślizgawka w kształcie ogromnego kolorowego dmuchańca, do którego koniec kolejki ciężko było zlokalizować. Podobnie rzecz się miała ze stoiskami waty cukrowej i popcornu oraz stanowiskami malowania tatuaży, zaplatania warkoczyków i układania kompozycji z klocków piankowych. To zawsze cieszy zwłaszcza młodszą część nie tylko tutejszej dzieciarni.
Kuchnia szkolna pod egidą pań: Eli Szabrańskiej i Joanny Bieniek, przygotowała dla wszystkich smakowite hot dogi, które zajadaliśmy popijając soczki owocowe. Na deser były oczywiście lody, chociaż upał tego dnia nas nie rozpieszczał, zatem i mecz piłki plażowej uroczyście odwołano. Pogoda jednak – mimo obaw – okazała się łaskawa i umożliwiła zacięte rozgrywki sportowe, podczas których pośród klas starszych królowała piłka nożna, a młodszych – konkurencje zręcznościowe angażujące celność rzutu, a także motoryczność. Tego dnia wszyscy chętni do zażycia ruchu okazali się wygranymi.
Być może dzięki nam także potrzebująca wsparcia w chorobie mała Lilianka poczuje się chociaż troszkę lepiej, bowiem dla niej społeczność szkolna pod kierunkiem pań: Anny Badziak i Jolanty Chojnackiej zorganizowała przepiękny kiermasz ciast i lemoniady, który cieszył się ogromną popularnością wśród smakoszy słodkości, do których chlubnie zalicza się również niżej podpisany.
Ciasta spod ręki miejscowych mistrzyń piekarnika były wyśmienite, co zawdzięczamy licznym trudnym do imiennej identyfikacji Mam, a nawet Babć. Dzięki Wam za to!
Dziękujemy też Radzie Rodziców pod kierownictwem p. Katarzyny Janczak i wszystkim Mamom oraz Tatusiom za okazane wszelkie wsparcie imprezy, która bez tego nie byłaby tak udana. Wielkie dzięki należą się też Nauczycielkom, poza wymienionymi: Anecie Niewęgłowskiej, Agnieszce Latoch, Katarzynie Deleżuch, Urszuli Sałacie-Makosz, Iwonie Karwowskiej, Magdalenie Furtak, Dominice Bąbol, Halinie Pietrzeli, Julii Ciękosz, Annie Cybul, Joannie Ryszkowskiej i Beacie Zwolińskiej, autorce arcyciekawego fotoreportażu ze zdarzenia.
Wdzięczność wyrażamy również pod adresem pracowników szkoły w osobach p. Bernardy Karwowskiej i p. Rafała Bieńka za panujący w szkole i wokół niej ład przed imprezą i po jej zakończeniu.
SPRINTEM PO ZDROWIE!
wtorek, 2 czerwca 2026
Małe zakupy, wielka lekcja samodzielności...
Przed wyjściem przedszkolaki rozmawiały o tym, jakie produkty można kupić w sklepie i jak należy zachowywać się podczas zakupów. Każde dziecko zabrało ze sobą pieniążki, które wcześniej przygotowało z pomocą rodziców. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały sklepowe półki, porównywały ceny i zastanawiały się, na jakie przekąski chcą przeznaczyć swoje oszczędności.
Największą radość sprawiło samodzielne podejmowanie decyzji. Przedszkolaki uczyły się liczyć pieniądze, sprawdzać ceny oraz oceniać, czy wystarczy im środków na wybrany produkt.
Przy kasie dzieci z dumą płaciły za swoje zakupy. Była to dla nich cenna lekcja odpowiedzialności i samodzielności. Wizyta w sklepie pozwoliła także rozwijać kompetencje społeczne – dzieci cierpliwie czekały w kolejce, zwracały się grzecznie do sprzedawców i pomagały sobie nawzajem.
Po powrocie na teren szkoły przyszedł czas na degustację zakupionych przekąsek. Dzieci chętnie opowiadały o swoich wyborach i dzieliły się wrażeniami z zakupów. Wyprawa okazała się nie tylko ciekawą przygodą, ale również wartościową lekcją praktycznej edukacji matematycznej.
To było bardzo udane wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.
Dominika Bąbol









