wtorek, 29 października 2024

PIELGRZYMKA KL. VII I VIII DO PODLASKICH SANKTUARIÓW

        We wtorek 29 października br. uczniowie kl. VII i VIII pod opieką p. Anny Badziak wraz ze swoimi rówieśnikami z Zespołu Placówek Oświatowych w Borkach udali się na pielgrzymkę do podlaskich sanktuariów diecezji siedleckiej. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Kodeń, gdzie znajduje się słynący cudami obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Dzięki interesującej opowieści Ojca Oblata poznaliśmy zawiłą historię sprowadzenia obrazu Matki Bożej z Rzymu do Kodnia. Po modlitwie przed cudownym obrazem zwiedziliśmy tutejsze zabytki i udaliśmy się w dalszą podróż. 
        Kolejnym punktem naszej pielgrzymki był Pratulin. Tu zostaliśmy życzliwie przyjęci przez księdza Jacka Guza miejscowego proboszcza, który w bardzo interesujący sposób opowiedział nam historię męczeńskiej śmierci Unitów Podlaskich – Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy. Mogliśmy stanąć w miejscu uświęconym męczeńską krwią i zobaczyć fundamenty świątyni, której odważnie bronili Unici, przed przejęciem jej przez wojsko carskie. Po modlitwie do bł. Unitów Podlaskich udaliśmy się na wspólną agapę, by się nieco posilić gorącą kiełbaską upieczoną na ognisku. 
        Następnie udaliśmy się do Janowa Podlaskiego, tam zwiedziliśmy bazylikę kolegiacką Świętej Trójcy, która dawniej była stolicą naszej diecezji, to tutaj swą siedzibę miał ks. biskup i tutaj także mieściło się seminarium diecezjalne. 
        Ostatnim punktem naszego pielgrzymowania było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej. To poznaliśmy historię objawień Matki Bożej, zwiedziliśmy „Kaplicę Zjawienia Cudownego Obrazu”, a po modlitwie w Bazylice św. Piotra i św. Pawła udaliśmy się w drogę powrotną. 
Anna Badziak

RÓŻAŃCE WYKONANE PRZEZ NASZYCH UCZNIÓW

        Św. Jan Paweł II powiedział: „Odmawiać różaniec to znaczy pójść do szkoły Maryi i nauczyć się od Niej, Matki i Apostołki Chrystusa, jak żyć całkowicie zgodnie z wymaganiami wiary chrześcijańskiej”. Mając na uwadze te słowa, staramy się, by nasi uczniowie odkrywali piękno modlitwy różańcowej. Dlatego też co roku w październiku zachęcamy uczniów, by sami zrobili swój własny różaniec. Tak też było i w tym roku. Aż 33 osoby odpowiedziały na apel i wykonały przepiękne różańce, które znalazły się na szkolnej wystawie.

Przedszkole: 
Julia Góral 
Nela Majcher 
Nadia Niewęgłowska 
Maja Karwowska 
Szymon Makosz 
Paula Bącik 
Anna Góral 
Natalia Górna 
Igor Górny

Klasa I: 
Amelia Makosz 
Emilia Niewęgłowska 
Franciszek Rola 
Lena Janczak 
Iga Paszkowska 
Bartosz Żurawski 
Anna Kondaszuk

Klasa II:
Wojciech Niewęgłowski
Wojciech Dadej

Klasa III: 
Filip Paszkowski 
Magdalena Kocyła

Klasa IV: 
Nadia Bąbol 
Patrycja Całuch

Klasa V: 
Alicja Niewęgłowska

Kasa VI: 
Lena Niewęgłowska 
Paulina Żurawska 
Marcel Mitura

Klasa VII: 
Oliwia Chojnacka 
Izabela Karwowska 
Wiktoria Chudzik 
Natalia Krzyżanowska 
Wiktor Rola

Klasa VIII: 
Julia Mitura 
Aleksandra Ryszkowska
Anna Badziak

piątek, 25 października 2024

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

        Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 25 października 2024 r. o godzinie 11.25 odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej. 
        Pierwszoklasiści przez wiele dni solidnie, i z pełnym zaangażowaniem przygotowywali się do tego szczególnego dnia, chcąc jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w okolicznościowym programie. Odświętnie ubrani i przejęci, w obecności swoich najbliższych , całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości: Pana Marcina Czyżaka Wójta Gminy Borki i przewodniczącą Rady Rodziców Panią Iwonę Karwowską rozpoczęli występ. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor Leszek Jacek Rogulski dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wielkim ołówkiem, dotykał ramion swoich podopiecznych. Nie obyło się też bez pamiątkowych dyplomów oraz licznych upominków. Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek.  
        Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.
Aneta Niewęgłowska

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO ŁUKOWA

Dnia 24 października 2024 r. dzieci z naszego przedszkola wyruszyły na wycieczkę do kina na seans filmowy pt. ,, Kacper i Emma najlepsi przyjaciele " oraz do sali zabaw,, Arkabos" w Łukowie.Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja grup rówieśniczych oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.W sali zabaw przedszkolaki mogły skorzystać z licznych atrakcji,m.in. z basenu z tysiącem kulek, tuneli, zjeżdżać na zjeżdżalni oraz korzystały także z mini pojazdów, skakały na trampolinie.Zadowolone, nieco zmęczone, pełne wrażeń dzieci wróciły do przedszkola. Dziękuję serdecznie nauczycielom: p.Grazynie Cybul, p.Kindze Karwowskiej, p. Joannie Kocyła oraz p.Katarzynie Deleżuch za pomoc i opiekę nad dziećmi podczas wycieczki.

GALERIA ZDJĘĆ

wtorek, 22 października 2024

XXIV DZIEŃ PAPIESKI

        Co roku w październiku obchodzimy w Polsce Dzień Papieski, który przypomina nam o wyborze naszego Wielkiego Rodaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Społeczność naszej szkoły również bierze udział w tej uroczystości, dlatego 22 października odbył się w naszej szkole okolicznościowy apel przygotowany przez uczniów kl. VI,VII i VIII pod opieką p. Anny Badziak. W tym roku tematem przewodnim była „Ewangelia cierpienia i starości”, co miało na celu ukazanie wartości i mądrości, które płyną z doświadczeń życiowych św. Jana Pawła II. W montażu słowno-muzycznym uczniowie, na podstawie nauczania Papieża oraz Słowa Bożego, udzielali odpowiedzi na zadawane Bogu pytania o sens cierpienia współczesnego człowieka, który cierpi z różnych powodów, np. z powodu samotności, odrzucenia przez innych, choroby, wojny, czy starość. W trakcie montażu można było też usłyszeć pieśni bliskie św. Janowi Pawłowi II, takie jak np.: „Barka”. Na zakończenie apelu słowa uznania i podziękowanie skierował do artystów Pan Dyrektor Leszek Jacek Rogulski.
Anna Badziak

piątek, 18 października 2024

czwartek, 17 października 2024

 

ZAPROSZENIE

Uczniowie Klasy Pierwszej wraz z Wychowawczynią

serdecznie zapraszają Dyrekcję, Grono Pedagogiczne,

 oraz uczniów klas  II - VIII

na uroczystość

Ślubowania Klasy Pierwszej,

która odbędzie się 25 października 2024 r. o godz.11:25

w sali gimnastycznej naszej szkoły.

 

środa, 16 października 2024

AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

"Dzieci rodzą się ze skrzydłami. 
Nauczyciele pomagają im je rozwinąć"
Janusz Korczak 
 
         W dniu 16.10.2024 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni Pani Beaty Zwolińskiej. Pan Dyrektor Leszek Jacek Rogulski w swoim wystąpieniu skierował wiele pięknych słów w stronę nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz dzieci i uczniów. Na uroczystości gościliśmy również przedstawicieli Rady Rodziców: Panią Iwonę Karwowską oraz Panią Barbarę Makuch. 
        Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za miłą niespodziankę, a uczniom za serdeczne życzenia i podziękowania wyśpiewane prosto z serc. Życzymy dalszej owocnej współpracy.

Beata Zwolińska 

piątek, 11 października 2024

Szkolna pielgrzymka do Częstochowy

W środę 9 października uczniowie klas IV- VIII pod opieką p. Anety Niewęgłowskiej i p. Anny Badziak udali się wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej w Poizdowie, na dwudniową pielgrzymkę do Częstochowy. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem o godz. 6:30. Chociaż podróż trwała kilka godzin, to nikt się nie nudził, był to czas spędzony na wspólnej modlitwie, śpiewie oraz integracji uczestników wyjazdu. Około południa po dotarciu na miejsce zakwaterowaliśmy się w Domu św. Kaspra, zjedliśmy pyszny obiad, a następnie udaliśmy się na Jasną Górę – duchową stolicę Polski. Naszym celem było zwiedzanie i szersze zapoznanie się z klasztorem jasnogórskim i jego bogatą historią. Rozległą tematykę, związaną z tym miejscem zgłębialiśmy z pomocą przewodnika. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie i przybliżenie historii klasztoru, omówienie aspektów związanych z architekturą oraz funkcją poszczególnych budynków znajdujących się w granicach obiektu. Zwiedziliśmy dwa muzea - Arsenał oraz Muzeum 600-lecia. W muzeach tych mogliśmy obejrzeć rekwizyty związane z historią klasztoru, działalnością kulturalno-społeczną Paulinów oraz kultem Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie przeszliśmy do Sali Rycerskiej oraz do bazyliki, gdzie w ciszy i spokoju podziwialiśmy piękno zachowanych elementów architektonicznych. Po dokładnym zwiedzeniu bazyliki wraz z przylegającymi kaplicami udaliśmy się na górną część świątyni tzw. „przybudówki” nad Kaplicą Matki Bożej, gdzie podziwialiśmy cykl 18 obrazów zatytułowanych „Golgota Jasnogórska” autorstwa wybitnego malarza Jerzego Dudy-Gracza. Na zakończenie przeszliśmy do „Skarbca”, gdzie znajduje się najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu wśród eksponatów mogliśmy podziwiać wyroby złotnicze i jubilerskie z wykorzystaniem różnorodnych kamieni szlachetnych, sprzęt liturgiczny tj: naczynia i szaty liturgiczne, czy lichtarze. W „Skarbcu” umieszczone są także wota papieży, kardynałów, polskich królów oraz przedstawicieli szlachty. Po bogatej lekcji historii udaliśmy się na tzw. „Wały Jasnogórskie”, by tam pomodlić się podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Następnie wróciliśmy do domu noclegowego na kolację. Po krótkim odpoczynku wieczorem udaliśmy się ponownie na Jasną Górę, by o godz. 21:00 stanąć przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej do Apelu Jasnogórskim.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania i pakowania się, a po zdaniu pokoi udaliśmy się ponownie do kaplicy Jasnogórskiej Pani, by tym razem przed Jej obliczem pomodlić się w osobistej, cichej modlitwie, a także przeżyć piękne chwile podczas przejścia na kolanach wokół ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej. Kolejnym punktem naszej pielgrzymi był oczekiwany przez uczniów czas na zakup pamiątek na miejscowych straganach.

O godz. 11:00 wzięliśmy udział we Mszy Świętej sprawowanej przed szczytem Jasnogórskim, następnie umocnieni duchowo udaliśmy się posilić także nasze ciało na smacznym obiedzie. Czas szybko płynął i przyszła pora ruszać w drogę powrotną. Jeszcze tylko nawiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej w Gidlach u Ojców Dominikanów, gdzie wysłuchaliśmy historii o słynącej cudami figurce Maryi z Dzieciątkiem i szczęśliwie przed godz. 23:00 powróciliśmy z pielgrzymki do naszych rodzin.

Niewątpliwie ta wycieczka na Jasną Górę przybliżyła nam niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym, jak i historycznym.

 


Galeria zdjęć

środa, 9 października 2024

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ W PRZEDSZKOLU

Dnia 9 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Poznaliśmy zawód listonosza, jego obowiązki oraz jakie przedmioty są mu niezbędne do wykonywania swojej pracy. Dzieci projektowały własny znaczek pocztowy oraz uczyły się wrzucać listy do skrzynki. Ostatnią atrakcją było naklejanie znaczków na koperty i pocztówki. Każdy przedszkolak już wie, w jaki sposób do jego domu trafiają listy oraz paczki.


GALERIA ZDJĘĆ

czwartek, 3 października 2024

wtorek, 1 października 2024

Super Chłopaki w Naszej Szkole

 
Oddział Przedszkolny 3 - 4 latki5 - 6 latki 
klasa III - IIIIV - VVIVIIVIII

Podobnie jak w poprzednich latach, Dzień Chłopaka obchodziliśmy w wyjątkowy sposób. Każda klasa przygotowała specjalne życzenia online, które dziewczęta skierowały do swoich kolegów, wprowadzając ich w świąteczny nastrój. Cały program prowadzony był w radosnej atmosferze, a rozpoczął się od serdecznych życzeń oraz humorystycznego wiersza "Żuraw i czapla", w którym uczniowie opowiedzieli o relacjach między chłopcami a dziewczętami.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów było rozstrzygnięcie konkursu na "Najsympatyczniejszego Chłopaka". Zwycięzcami zostali Wojtek z klasy 2 (kategoria klas I-III) oraz Szymon z klasy 7 (kategoria klas IV-VIII). Obaj chłopcy otrzymali gromkie brawa i zasłużone dyplomy!

Po części oficjalnej przeszliśmy do konkurencji, które wywołały mnóstwo śmiechu i emocji. Było przebijanie balonów z pytaniami oraz makijażowa rywalizacja, w której chłopcy wykazali się odwagą i kreatywnością. Jednym z najzabawniejszych momentów był konkurs obierania i krojenia cebuli. Chłopcy dzielnie stanęli do zadania, choć łzy płynęły strumieniami! Mimo trudności, walczyli z uśmiechem.

Całość zakończyła się wręczeniem drobnych słodkości dla wszystkich uczniów, a dzień pełen zabawy na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy za wspólną zabawę i nie możemy się doczekać kolejnych takich wydarzeń!

Szczególne podziękowania należą się naszym prowadzącym dziewczętom oraz wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach. Wasza energia i zaangażowanie uczyniły ten dzień niezapomnianym!

"Śladami Dinozaurów" - Wycieczka do Bałtowa

    W dniu 27 września odbyła się wycieczka do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Najpierw odbyliśmy spacer po parku dinozaurów JuraPark. Trasa podzielona jest na okresy geologiczne, dlatego mogliśmy przyjrzeć się procesom rozwoju zwierząt na planecie. Modele zwierząt mają faktyczne rozmiary poszczególnych gatunków dinozaurów, co pozwoliło nam zrozumieć, jak różne i czasami niesamowicie wielkie były to stworzenia. Tu, gdzie obecnie leży  park, była jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury, czego dowodem są odnalezione w bałtowskim wąwozie tropy tych zwierząt. W Muzeum Jurajskim dzieci obejrzały różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów zęby rekinów, koralowce i głowonogi.Wielu niezapomnianych przeżyć doświadczyliśmy uczestnicząc w Bałtowskim Safari. Podróżowaliśmy po rozległych terenach parku specjalnie do tego przygotowanym „amerykańskim school busem”, obserwując żyjące na wolności stada zwierząt  (m.in.: strusie, lamy, wielbłądy, dziki, konie, jelenie i wiele innych gatunków) rozmieszczonymi na wielohektarowym terenie. Dopełnieniem tego obrazu były ciekawostki przekazywane nam przez Panią Przewodnik.Kolejnym punktem naszego pobytu było magiczne miejsce zwane Sabatówką. Mogliśmy tam przenieść się w świat magii i czarów. Co wspólnego mają dinozaury z wiedźmami? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w wiosce czarownic, jak się okazało bardzo sympatycznych.Następnie po smacznym obiedzie czekały na nas kolejne  atrakcje. Najpierw udaliśmy się do kina emocji cinema 5D na film „Atlantyda”,  gdzie mogliśmy stać się uczestnikami scen rozgrywających się na ekranie. Podczas trójwymiarowego seansu doznaliśmy wrażeń dźwiękowych, ruchowych, i dotykowych.Kolejnym przystankiem był Park Zabaw, a w nim  karuzele,  trampoliny, basen z kulkami, statek piracki i wiele innych rozrywek.Na sam koniec atrakcja najbardziej wyczekiwana przez dzieci. Adventure Planet, to jurajska przygodaw nowym wymiarze VR. Atrakcja przeniosła wszystkie dzieci w podróż w czasie.  Uczestnicy gry musieli uratować dinozaury, które odłączyły się od stada. Świetna zabawa, gdzie technologia wirtualnej rzeczywistości dawała możliwość rywalizacji i odkrywania tajemnic, i w której liczyła  się zręczność, szybkość i... odwaga. Dzieci były zachwycone.

Dziękuję za pomoc opiekunom: Pani Agnieszce Latoch i Pani Sylwii Karpińskiej.

 


 Galeria zdjęć