niedziela, 24 kwietnia 2022

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

 
W piątek 22 kwietnia uczniowie klas: I-VI wspólnie z nauczycielkami: panią Marianną Karwowską, panią Anetą Niewęgłowską oraz panią Agnieszką Latoch wybrali się w niezwykłą podróż do Warszawy. Wspólną przygodę rozpoczęliśmy od najważniejszego miejsca naszej stolicy: Zamku Królewskiego i Starego Miasta. Przed Zamkiem powitał nas Zygmunt III Waza ze swojej słynnej kolumny, a tuż obok wzrok przyciągnęła Wieża Zegarowa, z której każdego dnia o godzinie 11:15 rozbrzmiewa hejnał. Po przekroczeniu bram zamkowych zwiedziliśmy wszystkie dostępne komnaty królewskie. Urzekły nas przepychem, bogactwem, wytwornością i dostojnością. Uczniowie mogli podziwiać sale reprezentacyjne tzw. Apartament Wielki oraz Apartament Królewski, czyli pomieszczenia mieszkalne Króla Stanisława Augusta. Po wyjściu z Zamku udaliśmy się na mury obronne w tym na Barbakan. Nikt nie miał wątpliwości w jakim celu wzniesiono tak potężne mury. 

Po niezwykłej lekcji historii udaliśmy się „szybkim krokiem” do Teatru Buffo. Teatr okazał się cudownym miejscem, które pozwoliło zapomnieć o zmęczeniu. Widowisko porwało wszystkich widzów już od pierwszych chwil. Zapierająca dech scenografia robiła wrażenie nie tylko na najmłodszych widzach, ale i tych dorosłych. Fruwające dzieci, zaczarowany motyl, Indianie tańczący między widzami, zabawni piraci, których statek, „rozwala” ścianę teatru, wjeżdżając na scenę, pies Nana, krokodyl wyłaniający się z wód morskich - to tylko część tego, co zachwycało i zaskakiwało nas wszystkich.  „Premiera „Piotrusia Pana” Jeremiego Przybory i Janusza Stokłosy przygotowana przez Janusza Józefowicza zelektryzowała artystów i publiczność. Widzowie i krytycy uznali ją już następnego dnia za wydarzenie sezonu. …”

Po wyjściu z teatru udaliśmy się na Wystawę „Cosmos Discovery”, która opowiada historię podboju kosmosu, od pierwszych, historycznych prób, aż po obecne wyprawy i przyszłość lotów kosmicznych. Ponadto prezentuje ponad 200 oryginalnych eksponatów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Polski. „Spacerując” po zakątkach Kosmosu mogliśmy zwiedzić wnętrza stacji orbitalnej MIR 1:1, obejrzeć statek Mercury, zobaczyć statek kosmiczny Apollo 11, podziwiać kokpit promu kosmicznego Columbia, obejrzeć rakietę kosmiczną Saturn V w skali 1:10, a także oryginalną dyszę promu kosmicznego. Obejrzeliśmy także galerię poświęconą naszemu Polakowi, jedynemu kosmonaucie Mirosławowi Hermaszewskiemu.

Nie zabrakło także czegoś dla miłośników mocnych wrażeń. W interaktywnym COSMOS CAMP śmiałkowie mogli doświadczyć wymagającego treningu astronautów oraz najnowocześniejszej technologii 3D. Największym zainteresowaniem cieszył się robot dla sześciu osób.

Wycieczka dostarczyła nam wielu różnorodnych emocji i wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nienaganną kulturę i zachowanie oraz wytrwałość, opiekunom za niezawodną pomoc i wsparcie.