czwartek, 20 września 2018

Przyrodniczo, kulturalnie i naukowo

W środę, 19 września grupa uczniów ze szkół w Tchórzewie Kolonii i w Woli Chomejowej, wyruszyła na wspólną wycieczkę do Lublina.

Ranek spędziliśmy na łonie natury, gdyż pierwszym punktem w programie było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS.

Położony w dolinie Czechówki ogród, zajmuje powierzchnię ponad 21 ha i gromadzi około 7000 gatunków roślin. Zatem 2- godzinny pobyt w tym miejscu okazał się dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem. Wędrując alejkami ogrodu z zaciekawieniem wsłuchiwaliśmy się w pana przewodnika, który opowiadał wiele ciekawych informacji o mijanych przez nas na trasie roślinach z różnych zakątków świata. Mogliśmy podziwiać rośliny m.in. górskie, wodne, bagienne, ozdobne, południowo-wschodniej Europy, użytkowe, bulwiaste i wiele, wiele innych. W trakcie wędrówki mogliśmy z bliska przyjrzeć się kaczkom, zwiedziliśmy Dworek Kościuszków i przyjrzeliśmy się lipom, które sadził własnoręcznie Tadeusz Kościuszko. Pod koniec naszej wędrówki przemierzaliśmy szklarnie mieszczące w sobie rośliny obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Na koniec bardzo zaciekawił nas jeszcze dział roślin biblijnych. Dodatkową atrakcją tego pobytu, była możliwość doświadczania smakowego niektórych roślin (największym zainteresowaniem cieszyła się aktinidia - polskie kiwi).

Wprost z Ogrodu Botanicznego udaliśmy się do Centrum Spotkania Kultur, w którym odbywał się II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Pobyt w tym miejscu wykorzystaliśmy do podziwiania rozległej panoramy Lublina z tarasu widokowego.

Następnie udaliśmy się wprost do Wydziału Chemii UMCS, aby wziąć udział w pokazach chemicznych. Podczas pokazów uczniowie mogli się poczuć jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom i chłonęli przekazywaną wiedzę. W atmosferze zabawy i z pewną dozą humoru, pracownicy naukowi  przy asyście młodzieży prezentowali ciekawe, eksperymenty i doświadczenia chemiczne. Były to doświadczenia zarówno kolorowe, tajemnicze jak również wybuchowe. Pokazy podobały się nawet tym, którzy uważają, że chemia jest nauką trudną i niezrozumiałą.

            Po zakończonych pokazach chemicznych nadszedł czas na „małe co nieco” w Centrum Handlowo – Rozrywkowym Lublin Plaza. Uczestniczy wycieczki mogli chwilkę odpocząć, zrobić zakupy czy też zjeść posiłek przed kolejnym punktem wycieczki, którym były 59 Pokazy z Fizyki.

Pokazy odbywały się w Instytucie Fizyki.  Składały się one z czterech oddzielnych części tematycznych (Światło i oko, Fizyka zabawek, Fizyka latania, Błękitna planeta). W każdej z tych części młodzież mogła obejrzeć szereg ciekawych eksperymentów, a nawet asystować podczas przeprowadzania niektórych z nich.

Po dniu pełnym wrażeń, do domu wróciliśmy około 22.30

Kierownikiem wycieczki była p. Katarzyna Krasucka, natomiast opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Jolanta Chojnacka i Joanna Paszkowska
Katarzyna Krasucka