REGULAMIN PRACY SZKOŁY

Załącznik do zarządzenia nr 5/2013
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tchórzewie
z dnia 24.10.2013r. 



REGULAMIN PRACY
Szkoły Podstawowej w Tchórzewie


I. Przepisy wstępne
§1.
Niniejszy regulamin pracy opracowano i przyjęto na podstawie przepisów:
1)      art. 104 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (Dz. U. 1998 Nr 21, poz. 94,  z późn. zm.),
2)      Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 Nr 97, poz. 674 z późn. zm.),
3)      Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281, z póź. zm.),
4)      art. 26 pkt 2 i  art. 30 ust. 3-5 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001r. Nr 79 poz. 854 z póź. zm.),
5)      art. 16,17 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości, przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U .z 2012r  poz. 1356),

§2.
      1.            Regulamin pracy ustala organizację i porządek pracy oraz związane z tym prawa                             i obowiązki pracodawcy i pracowników.
      2.            Przepisy regulaminu obowiązują wszystkich pracowników, bez względu na zajmowane stanowisko i podstawę stosunku pracy.
      3.            Regulamin pracy podaje się do wiadomości każdego przyjmowanego do pracy pracownika,              a zapoznanie z jego treścią pracownik potwierdza podpisem w odrębnym oświadczeniu.

II.        Organizacja pracy
§3.
      1.            Ilekroć w Regulaminie jest mowa o pracodawcy, należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową w Tchórzewie, reprezentowaną przez dyrektora.
      2.            Dyrektor szkoły odpowiedzialny jest w szczególności za:
1)      Dydaktyczny, wychowawczy i opiekuńczy poziom szkoły.
2)      Realizację zadań zgodnie z uchwałami Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców                            i Samorządu Uczniowskiego podjętymi w ramach ich kompetencji oraz zarządzeniami organów nadzorujących szkołę.
3)      Tworzenie warunków do rozwijania samorządnej i samodzielnej pracy uczniów                           i wychowanków.
4)      Zapewnienie pomocy nauczycielom w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowemu.
5)      Zapewnienie w miarę możliwości odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
6)      Organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne i efektywne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień                              i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy.
7)      Zaznajamianie pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach pracy oraz ich podstawowymi uprawnieniami.
8)      Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenie systematycznych szkoleń pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
9)      Ułatwianie pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
10)  Zaspokajanie w miarę posiadanych środków socjalnych potrzeb pracowników.
11)  Stosowanie sprawiedliwych i obiektywnych kryteriów oceny pracowników oraz wyników ich pracy.
12)  Prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników.
13)  Kierowanie pracowników na wstępne, okresowe i profilaktyczne badania lekarskie                          i pokrywanie kosztów tych badań.

§4.
1.      Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa pracy lub treścią aktu stanowiącego podstawę istnienia stosunku pracy, a także wykorzystywać czas pracy w pełni na pracę zawodową.
2.      Do podstawowych obowiązków pracownika należy:
1)     rzetelne i efektywne wykonywanie pracy,
2)     przestrzeganie obowiązującego w szkole regulaminu pracy i ustalonego porządku oraz czasu pracy,
3)     wykonywanie poleceń przełożonych,
4)     przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp, a także przepisów ppoż.,
5)     przestrzeganie zasad współżycia społecznego w szkole,
6)     dbanie o dobro szkoły, ochronę jej mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narażać na szkodę placówkę, jej pracowników i wychowanków,
7)     przestrzeganie tajemnicy państwowej, służbowej i gospodarczej.
3.      Pracownik będący nauczycielem, wykonując swoje obowiązki zawodowe obowiązany jest               w szczególności:
1)     rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły,
2)     wspierać każdego ucznia w jego rozwoju,
3)     dążyć do własnego rozwoju osobowego,
4)     kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu ojczyzny, w poszanowaniu „Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”, w atmosferze wolności sumienia i szacunku u każdego człowieka,
5)     dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

§5.
Każdy pracownik obowiązany jest zawiadomić dyrektora o zauważonym w szkole wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz niezwłocznie ostrzec współpracowników i uczniów,
a także osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia o grożącym im niebezpieczeństwie.
§6.
1.      Przydziału prac dokonuje bezpośredni przełożony pracownika.
2.      Jeżeli przed końcem ustalonego czasu pracy pracownik wykonał przydzieloną mu pracę lub          z jakiś przyczyn nie może wykonywać pracy, obowiązany jest niezwłocznie zgłosić fakt braku pracy lub niemożliwości jej wykonania bezpośredniemu przełożonemu, który podejmuje odpowiednią decyzję co do wykorzystania pozostałego czasu pracy.
3.      Bezpośredni przełożony pracownika odpowiada za dostarczenie pracownikowi lub właściwe używanie przez niego niezbędnych do wykonywania pracy materiałów i środków pracy oraz ich rzetelne rozliczanie.
§7.
1.      Pracownik otrzymuje umowę o pracę na piśmie. Najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracownik otrzymuje na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
2.      Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
3.      Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
4.      Pracodawca, przed dopuszczeniem Pracownika do pracy jest obowiązany zapewnić przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.
5.      Pracownik  przed rozpoczęciem pracy, ale nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy,  powinien :
1)     Zapoznać się z regulaminem pracy i innymi regulaminami oraz instrukcjami obowiązującymi na jego stanowisku pracy,
2)     Zostać zapoznanym z podstawowymi obowiązkami i uprawnieniami.

§8.
1.      Każdy pracownik obowiązany jest do zabezpieczenia po wykonaniu pracy powierzonych mu pomieszczeń i ich wyposażenia, narzędzi, urządzeń, sprzętu, dokumentów, pieczęci oraz do uporządkowania miejsca pracy, a w szczególności do:
1)     właściwego zabezpieczenia pieniędzy,
2)     właściwego zabezpieczenia dokumentów zawierających tajemnicę państwową, służbową lub gospodarczą oraz druków ścisłego zarachowania i pieczęci,
3)     zamknięcia pomieszczeń, domknięcie okien i drzwi w pomieszczeniach, w których pracuje,
4)     sprawdzenia, czy wyłączone zostały wszystkie urządzenia, w tym grzejniki i grzałki, które wyłączone być powinny oraz czy zostały one odłączone od sieci,
5)     utrzymania czystości i porządku w miejscu pracy.
2. Za wykonanie określonych w ust. 1 obowiązków odpowiedzialni są:
1)     pracownicy- na swoich stanowiskach pracy i w stosunku do powierzonego mienia,
2)     bezpośredni przełożony- w miejscu swojej pracy i w miejscach pracy podległych pracowników,
3)     nauczyciele- w salach lekcyjnych i innych miejscach zajęć z uczniami,
4)     pracownik, który jako ostatni opuszcza pomieszczenie lub szkołę- w pomieszczeniach niezamkniętych przez innych pracowników,
5)     osoba sprzątająca- w pomieszczeniach wyznaczonych do sprzątania.
3.      Nadzór nad realizacją obowiązków wymienionych w ust. 1 i 2 sprawuje dyrektor.

III. Czas pracy
§9.
Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
  
§10.
1. Czas pracy w pełnym wymiarze pracy wynosi:
    1) dla pracowników niebędących nauczycielami: 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie przekraczającym 3 miesięcy,
    2) dla nauczycieli: nie więcej niż 40 godzin tygodniowo, w tym odpowiednia liczba godzin zajęć
        dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, ustalona w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela.
2. Praca wykonywana ponad wymiar określony w:
    1) ust. 1 pkt 1 - stanowi pracę w godzinach nadliczbowych,
    2) ust. 1 pkt 2 w zakresie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych - stanowi pracę              w godzinach ponadwymiarowych.
§11.
1.        Obecność w pracy pracownik niebędący nauczycielem potwierdza osobiście podpisem na liście
obecności, niezwłocznie po stawieniu się w zakładzie pracy.
2.        Nauczyciel potwierdza obecność w pracy odpowiednim wpisem w dziennikach lekcyjnych.

§12.
1.        Pracownicy tygodniowy wymiar pracy realizują w godzinach:
1)  pracownicy kuchni 700 – 1500,
2)  sprzątaczka 800 –1130 ,1330-1600,
3)  pracownicy administracyjno-biurowi – 730 – 1230,
4)  w indywidualnych przypadkach, podyktowanych potrzebami zakładu pracy, pracodawca może ustalić inne godziny pracy pracownika niebędącego nauczycielem.
2.            Nauczyciel rozpoczyna i kończy zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze zgodnie            z tygodniowym rozkładem zajęć. Pozostałe zajęcia i czynności nauczyciel realizuje w czasie określonym indywidualnie, na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela.
3.            Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy.
4.            Nauczyciele wykonują i kończą pracę zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć, przy czym obowiązuje ich przybycie do pracy, na co najmniej 5 minut przed rozpoczęciem lekcji.
5.            Nauczyciel - nauczyciel bibliotekarz rozpoczyna i kończy pracę według harmonogramu ustalonego przez dyrektora.
6.            Wszystkich nauczycieli obowiązuje uczestnictwo w posiedzeniach Rady Pedagogicznej, spotkaniach z rodzicami i innych zebraniach według zarządzeń dyrektora.
7.            Czas pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalają indywidualne umowy o pracę i jest on proporcjonalny do czasu określonego w § 12 p. 1.

§13.
Pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje                  15- minutowa przerwa w pracy na spożycie posiłku, wliczanej do czasu pracy.

§14.
1.   Pora nocna obejmuje 8 godzin zawartych między godziną 22:00, a godziną 6:00 dnia następnego.
2.   Za pracę w dzień wolny od pracy – sobotę, niedzielę oraz święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu, a godziną 6.00 dnia następnego.


IV. Porządek i dyscyplina pracy
§15.
Pracownicy obowiązani są do punktualnego rozpoczynania i kończenia pracy. Pracownicy niebędący nauczycielami obowiązani są do podpisywania listy obecności przed godziną rozpoczynania pracy. Obecność nauczyciela w szkole wynika z prowadzonej przez niego dokumentacji pedagogicznej zgodnie z art. 42 ust.7a KN.

§16.
Pracownikowi nie wolno opuszczać w czasie godzin pracy miejsca pracy bez zgody lub polecenia dyrektora. W czasie nieobecności pracownika dyrektor decyduje, komu praca ma być zastępczo przydzielona.

§17.
Pracownik, który w związku z wyjściem w teren lub poza budynek szkoły opuszcza pomieszczenie,                  w którym pracuje, obowiązany jest każdorazowo poinformować jednego ze współpracowników                       o miejscu swego pobytu i godzinie powrotu.
§18.
Po zakończeniu pracy pracownik obowiązany jest opuścić gmach szkoły po uprzednim uporządkowaniu stanowiska pracy, zabezpieczeniu szaf i biurek z aktami oraz sprawdzeniu urządzeń mogących być źródłem pożaru lub innych szkód.

§19.
1.   Pracownik może przebywać po godzinach pracy na terenie szkoły tylko po uzyskaniu zezwolenia dyrektora.
2.   Nie wolno pracownikowi wprowadzać na teren szkoły osób postronnych.

§20.
Za spowodowanie szkód materialnych w mieniu szkoły pracownik ponosi odpowiedzialność według zasad określonych w Kodeksie Pracy.


V. Nieobecności w pracy
§21.
1.      Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek ten wynika                        z Kodeksu lub innych przepisów prawa.  
2.      W szczególności pracodawca obowiązany jest zwolnić od pracy pracownika na czas niezbędny do załatwienia sprawy w przypadku:
1)     wezwania organu administracji rządowej, samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji lub organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia,
2)     wezwania w celu wykonania czynności biegłego, nie więcej niż 6 dni w roku kalendarzowym,
3)     przeprowadzania obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy i chorób wenerycznych,
4)     wezwania w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez Najwyższą  Izbę Kontroli.
3.      Ponadto pracodawca obowiązany jest zwolnić pracownika od pracy na czas obejmujący:
1)      2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
2)      1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką,
3)      2 dni w roku - w przypadku wychowywania przynajmniej jednego dziecka w wieku do 14 lat.
4.      Pracodawca może zwolnić pracownika od pracy dla załatwienia ważnych spraw osobistych. Za czas zwolnienia nie przysługuje wynagrodzenie, chyba, że pracownik odpracuje czas zwolnienia - o ile jest to możliwe.
5.      W celu uzyskania zwolnienia od pracy pracownik przedstawia Dyrektorowi wniosek lub podanie uzasadniając potrzebę zwolnienia.
6.      Wszystkie wyjścia w godzinach pracy pracowników administracyjnych i obsługowych zapisywane są w odpowiedniej ewidencji i możliwe są tylko po uzgodnieniu z dyrektorem.
7.      Wyjścia pracowników w godzinach pracy bez przestrzegania ustaleń zawartych powyżej są niedopuszczalne i podlegają odpowiedzialności porządkowej przewidzianym w Kodeksie pracy.
  
§22.
1.      Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności
w pracy, jeżeli przyczyna nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
2.      W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym czasie jej trwania, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie, drogą mailową, drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
3.      Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 2, usprawiedliwione jest obłożną chorobą pracownika, połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników.

§23.
Dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są:
1)     zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy,
2)     decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego - w razie odosobnienia pracownika,
3)     oświadczenie pracownika – w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,
4)     imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej, samorządowej, sąd, prokuraturę, policję, organ prowadzący postępowanie w sprawach                       o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na wezwanie,
5)     oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.

§24.
Wcześniejsze opuszczenie pracy wymaga zgody pracodawcy. W razie braku zgody, okres od samowolnego opuszczenia pracy do chwili zakończenia pracy w danym dniu, traktowany jest jako nieobecność nieusprawiedliwiona.

§25.
Każde wyjście przed ukończeniem pracy musi zostać odnotowane w księdze wyjść, która znajduje się w sekretariacie szkoły.

VI. Urlopy pracownicze

§ 26.
1. Pracownik niepedagogiczny ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

§ 27.
1.     Wykorzystanie urlopu przez pracownika niepedagogicznego powinno nastąpić w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.
2.     Urlopu wypoczynkowego pracownikom niepedagogicznym udziela się zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów na dany rok ustala się najpóźniej do końca marca i podaje się do wiadomości pracowników. O terminie urlopu powiadamia się pracownika nie później niż na dwa tygodnie przed dniem jego rozpoczęcia. Pracownik może rozpocząć urlop wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody pracodawcy (osoby upoważnionej) na karcie urlopowej.
3.     Pracownik niepedagogiczny może wykorzystać urlop w częściach, z których co najmniej jedna część musi wynosić 14 kolejnych dni kalendarzowych.
4.     Na wniosek pracownika - w wyjątkowych wypadkach - urlop wypoczynkowy może być przyznany poza planem urlopów.
5.     Pracodawca może dokonać zmian w planie urlopu, jeśli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
6.     Przed udaniem się na urlop każdy pracownik zobowiązany jest zakończyć wszystkie terminowe prace.
7.     Bieżące obowiązki powinny być przekazane osobie zastępującej.
8.     Pracownik niepedagogiczny ma prawo żądania czterech dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym. Pracownik ten zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

§ 28.
Nauczycielowi udziela się urlopu wypoczynkowego w oparciu o odrębne przepisy – Karta Nauczyciela.

§ 29.
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony przysługuje urlop dla poratowania zdrowia. Zasady przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia określają odrębne przepisy – Karta Nauczyciela.
§ 30.
1.      Na pisemny wniosek pracownika, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego.
2.      Okres urlopu bezpłatnego nie jest wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.


VII. Szczegółowe zasady i tryb postępowania w zakresie przestrzegania obowiązku trzeźwości.

§31.
1.      Każdy pracownik zobowiązany jest do przestrzegania trzeźwości w miejscu pracy.
2.      Obowiązek sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem trzeźwości ciąży na pracodawcy.
3.      Na teren szkoły zabrania się wstępu pracownikom po spożyciu alkoholu zarówno w celu świadczenia pracy, jak i w okresie przebywania pracownika na urlopie lub w trakcie usprawiedliwionej nieobecności.
4.      Pracodawca ma obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy.
5.      Na żądanie pracownika, o którym mowa w ust. 4, Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeprowadzenie badania stanu trzeźwości pracownika.
6.      Na żądanie Pracodawcy Pracownik powinien poddać się badaniu stanu trzeźwości przy użyciu alkomatu.
§32.
Używanie, rozprowadzanie lub posiadanie narkotyków w miejscu pracy jest zabronione i stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.


VII. Przepisy BHP i ochrona przeciwpożarowa

§33.
1.      Podstawowym obowiązkiem każdego pracownika jest bezwzględne przestrzeganie przepisów BHP oraz przepisów przeciwpożarowych. W szczególności każdy pracownik jest zobowiązany:
1)     znać przepisy i zasady BHP oraz przeciwpożarowe;
2)     uczestniczyć w organizowanych przez pracodawcę szkoleniach z zakresu BHP i ochrony przeciwpożarowej;
3)     dbać o porządek i ład na własnym stanowisku pracy i w jego otoczeniu,
4)     stosować środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, zgodnie z ich przeznaczeniem,
5)     poddawać się wyznaczonym przez pracodawcę badaniom lekarskim oraz stosować sie do zaleceń i wskazań lekarskich,
6)     niezwłocznie informować przełożonych o zauważonych wypadkach w miejscu pracy lub                          o stwierdzonych zagrożeniach życia lub zdrowia,
7)     lojalnie współdziałać z pracodawcą i przełożonymi w wykonywaniu obowiązków dotyczących BHP,
8)     zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego i potwierdzić znajomości podpisem.
2.      Pracodawca jest zobowiązany zapewnić możliwość przestrzegania przepisów wymienionych w ust. 1, w szczególności przez wydanie stosownych poleceń, usuwanie ewentualnych uchybień lub zagrożeń oraz zapewnienie niezwłocznego wykonania zaleceń organów nadzoru nad warunkami pracy, w tym organów społecznego nadzoru oraz wskazań lekarskich. W szczególności pracodawca jest zobowiązany do:
1)      organizowania pracy i stanowisk pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
2)      zapoznawania pracowników z przepisami i zasadami BHP oraz przepisami o ochronie przeciwpożarowej i przeprowadzania szkoleń w tym zakresie,
3)      kierowania pracowników na badania lekarskie,
4)      dbania o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń i wyposażenia technicznego oraz                        o sprawność środków ochrony zbiorowej i indywidualnej pracowników i ich stosowanie zgodnie z ich przeznaczeniem.

§34.
Zabrania sie pracownikom:
1)     Wykorzystywania wyposażenia technicznego niezgodne z przeznaczeniem,
2)     Samowolnego przerabiania lub demontowania elementów wyposażenia technicznego, bez upoważnienia pracodawcy lub bezpośredniego przełożonego.

§35.
Pracodawca może dopuścić pracownika do wykonywania prac wyłącznie w wypadku, gdy posiada on wszystkie wymagane kwalifikacje zawodowe oraz odbył niezbędne szkolenia wstępne w zakresie ochrony przeciwpożarowej i BHP. Jeśli wykonywanie danej pracy wymaga stosowania środków ochrony indywidualnej lub odzieży i ubrania roboczego, dopuszczenie do pracy może nastąpić wyłącznie po odpowiednim wyposażeniu danego pracownika.

§36.
Środki ochrony indywidualnej oraz wyposażenia w środki do mycia, niezbędne do stosowania na określonych stanowiskach pracy, określa i zapewnia pracodawca.

§37.
1.      Jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo innych osób, pracownik ma prawo i obowiązek powstrzymać się od wykonywania pracy i niezwłocznie zawiadomić o tym bezpośredniego przełożonego.
2.      Jeżeli powstrzymanie sie od pracy nie usuwa zagrożenia określonego w ust. 1, pracownik powinien natychmiast oddalić sie z miejsca zagrożenia, niezwłocznie informując o tym bezpośredniego przełożonego.
3.      Za okres powstrzymania sie od pracy w sytuacjach określonych powyżej, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia.


VIII. Termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia

§38.
Wynagrodzenie wypłaca się w formie gotówkowej w kasie Urzędu Gminy Borki. Za zgodą pracownika wynagrodzenie może być płatne w formie przelewu na rachunek bankowy wskazany przez pracownika.
§39.
Pracodawca na wniosek pracownika jest obowiązany do udostępnienia mu dokumentacji płacowej do wglądu oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.

§40.
1.      Pracownikom pedagogicznym wynagrodzenie wypłacane jest miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeśli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.
2.      Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się  nie później niż w ostatnim dniu roboczym miesiąca, za który wypłacane jest wynagrodzenie. Jeżeli dzień wypłaty przypada w dniu wolnym od pracy wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.
3.      Pracownikom Szkoły niebędącym nauczycielami wynagrodzenie za pracę wypłaca się nie później niż w ostatnim dniu roboczym miesiąca, za który wypłacane jest wynagrodzenie. Jeżeli dzień wypłaty przypada w dniu wolnym od pracy wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.
§41.
1.      Szczegółowe zasady wynagradzania nauczycieli określają odrębne przepisy. Zasady przyznawania premii i nagród z funduszu zakładowego określa szkolny regulamin premiowania i nagradzania pracowników pedagogicznych uzgodniony z zakładowymi organizacjami związkowymi.
2.      Szczegółowe zasady wynagradzania pracowników Szkoły niebędących nauczycielami, przyznawania im dodatków i premii określa zakładowy regulamin wynagradzania uzgodniony                  z zakładowymi organizacjami związkowymi

IX. Ochrona pracy kobiet i młodocianych
§42.
1.      Kobiet w ciąży nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie można bez ich zgody delegować je poza stałe miejsce pracy. Nauczycielce będącej w ciąży nie wolno bez jej zgody przydzielić godzin ponadwymiarowych.
2.      Kobiety opiekującej się dzieckiem do lat 4 nie wolno bez jej zgody zatrudnić w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegować poza miejsce pracy.
3.      Pracownica karmiąca piersią ma prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy wliczonych do czasu pracy, karmiąca więcej niż jedno dziecko do 2 przerw po 45 minut każda. Pracownicy pracującej dziennie mniej niż 4 godziny nie przysługuje przerwa na karmienie.
4.      Wykaz prac wzbronionych kobietom stanowi załącznik nr 1do niniejszego regulaminu.

§43.
1.      W przypadku zatrudnienia pracownika młodocianego obowiązują  przepisy Kodeksu pracy.
2.      Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5.12.2002 r. (Dz. U.               z 2002r. nr 214, poz. 1808 ze zmianami) w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum  i rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004r. (Dz. U. z 2004r. nr 200, poz. 2047 ze zm.) w sprawie wykazu prac wzbronionych i warunków zatrudnienia przy niektórych z tych prac1) ustala się wykaz prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz  rodzaje prac i wykaz stanowisk pracy dozwolonych pracownikom młodocianym w celu przygotowania zawodowego stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
3.      W szkole nie zatrudnia się pracowników młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

X. Odpowiedzialność porządkowa Pracowników

§44.
1.      Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może zastosować na podstawie art. 108 Kodeksu Pracy:
1)      kare upomnienia,
2)      kare nagany.
2.      Szczegółowe zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli reguluje Art. 75 i 76 Karty Nauczyciela.
3.      Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie sie w pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w czasie pracy, pracodawca może również stosować kare pieniężną.
4.      Kara pieniężną za jedno przekroczenie, a także za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3 Kodeksu Pracy.
5.      Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
§45.
1.      Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia decyzji o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
2.      Kara może być stosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
3.      Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu przewidzianego w pkt. 1 nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.

§46.
O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych na piśmie i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie sprzeciwu oraz terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa sie do akt osobowych pracownika.
§47.
Przy stosowaniu kary bierze sie pod uwagę w szczególności: rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.

§48.
1.      Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu                7 dni od dnia zawiadomienia o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownika. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od jego wniesienia jest jednoznaczne z jego uwzględnieniem.
2.      Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o jego odrzuceniu wystąpić do Sądu Pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
3.      W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchyleniu tej kary przez Sąd Pracy pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary.
§49.
1.      Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa sie z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu.
2.      Przepis pkt. 1, zdanie pierwsze stosuje sie odpowiednio w razie uwzględnienia sprzeciwu przez pracodawcę albo wydania przez Sad Pracy orzeczenia o uchyleniu kary.

XI. Inne postanowienia regulaminu pracy
§50.
1.      Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się do wykonywania zadań szkoły mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia:
1)      nagroda pieniężna,
2)      pochwała pisemna,
3)      pochwała publiczna,
4)      dyplom uznania.
2.      Nagrody i wyróżnienia przyznaje dyrektor, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa oraz regulaminem nagród obowiązującymi w szkole.

§51.
Pracownicy mogą otrzymywać nagrody i odznaczenia przewidziane właściwymi przepisami prawa.

XII. Postanowienia końcowe
§52.
1.      Nadzór nad przestrzeganiem regulaminu pracy sprawuje dyrektor.
2.      Każdy pracownik ma prawo złożyć przełożonemu zawiadomienie o naruszeniu regulaminu pracy; treść zawiadomienia jest wyjaśniania niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.
3.      Każda osoba, która ma interes prawny lub faktyczny, ma prawo wglądu w regulamin pracy oraz prawo dokonywania odpisów i kserokopii.

§53.
Postanowienia regulaminu nie naruszają postanowień indywidualnych umów o pracę.

§54.
Z dniem wejścia w życie niniejszego regulaminu tracą moc wszystkie sprzeczne z jego postanowieniami- dotychczas wydane- zarządzenia i instrukcje dyrektora.

§55.
Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu pracy wymagają do swej ważności formy pisemnego aneksu, którego treść jest ustalana i wprowadzona w życie w trybie przewidzianym dla samego regulaminu.
§56.
Informacje istotne dla ogółu pracowników są przekazywane w formie ogłoszenia na tablicy lub                 w formie zarządzenia do podpisu.
§57.
Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 14 dni od podania go do wiadomości pracownikom, w sposób zwyczajowo przyjęty w szkole.
§58.
Regulamin Pracy Szkoły Podstawowej w Tchórzewie. został uzgodniony z organizacją związkową (Związek Nauczycielstwa Polskiego).
§59.
W sprawach nieuregulowanych powyższym regulaminem mają zastosowanie przepisy Kodeksu Pracy (Dz.U. z 1974r. nr 24, poz. 141 ze zmianami), a w stosunku do pracowników pedagogicznych przepisy Ustawy Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2009r. nr 141, poz. 1153 ze zmianami).


                                              
            przedstawiciela ZNP                                                               Dyrektora Szkoły
Zapoznałem się z treścią Regulaminu pracy Szkoły Podstawowej w Tchórzewie.



L.pl
Podpis pracownika.
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17